Dinamo je uvjerljivom pobjedom 5:0 protiv Kauno Žalgirisa napravio veliki korak prema play-offu kvalifikacija za Ligu prvaka, ali je istodobno razveselio i cijeli hrvatski nogomet. Visokih 5:0 na Maksimiru Hrvatskoj je donijelo novih 0,250 bodova za nacionalni koeficijent, čime je preskočila Ukrajinu i popela se na 22. mjesto UEFA-ine ljestvice nacionalnih koeficijenata
Budući da je Hrvatska sezonu započela s četiri predstavnika u europskim natjecanjima, svaka pobjeda donosi jedan bod koji se dijeli s brojem klubova. Tako Dinamova pobjeda vrijedi 0,250 bodova za hrvatski nacionalni koeficijent. Pritom nije važna gol-razlika – isti broj bodova donijela bi i minimalna pobjeda – no pet pogodaka u mreži litavskog prvaka praktički je riješilo pitanje prolaska.
Dinamo tako u uzvrat u Litvi putuje s uvjerljivom prednošću, a u slučaju potvrde prolaska u play-offu kvalifikacija za Ligu prvaka očekuje ga norveški prvak Viking.
Borba za što bolji nacionalni koeficijent ove je sezone iznimno važna. Trenutačno 23. mjesto donosi hrvatskom prvaku početak kvalifikacija za Ligu prvaka od drugog pretkola, dok bi pad na 24. poziciju značio ulazak u kvalifikacije već od prvog pretkola.
Dodatni razlog za optimizam jest činjenica da europsku sezonu, uz Dinamo, nastavljaju i Rijeka te Hajduk. Hrvatskoj ide u prilog i to što je Ukrajina ostala na samo dva predstavnika nakon ispadanja LNZ Čerkasija i Polisja Žitomira, što bi moglo biti važno u nastavku borbe za što bolji plasman na UEFA-inoj ljestvici.
Izvor: SN Foto: D. Krajač/Cropix


