Svečana akademija Hrvatskog planinarskog saveza, spektakularno finale niza cjelogodišnjih akcija obilježavanja 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, održana je jučer navečer u Zagrebu, u kazalištu Kerempuh. U bogatom i atraktivnom glazbeno-scenskom programu nastupili su mezzosopranistica Emilia Rukavina i glazbeni kvartet sastavljen od članica i članova Zagrebačke filharmonije, a iznimno upečatljiv ples na svili izvela je Josipa Kvaternik iz Triko Cirkus Teatra.
VIŠE NEGO BOGATA POVIJEST
Prikazana su i tri kratka video-zapisa o hrvatskom planinarstvu. Prvi film prikazano je osnivanje Hrvatskog planinarskog društva 1874. godine, drugi film je povijesni snimak obilježavanja 80. obljetnice planinarstva 1954. godine, a treći film je video kolaž o djelovanju i postignućima hrvatskih planinara – o brojnim alpinističkim ekspedicijama u sva svjetska velegorja, speleološkim istraživanjima, osnivanju Hrvatske gorske službe spašavanja, djelovanju Planinske satnije Velebit u Domovinskom ratu i brojnim drugim uspjesima, sve do naših dana.
Izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića Tomislav Paškvalin tom je prigodom izjavio:
„Hrvatski planinari u proteklih 150 godina organiziranog djelovanja ostvarili su niz vrijednih rezultata kakvima se može ponositi malo koja organizacija u Hrvatskoj te kontinuirano doprinose hrvatskom sportu, turizmu, zaštiti prirode, zdravlju, znanosti i kulturi. Nema sportske, turističke, ekološke, zdravstvene, znanstvene ili kulturne djelatnosti u kojoj hrvatski planinari svojim organiziranim djelovanjem nisu ostavili dubok trag i doprinijeli hrvatskom društvu. Hrvatski planinari s punim pravom mogu – i trebaju – biti ponosni na bogatu tradiciju i rezultate ostvarene u 150 godina organiziranog djelovanja. Usmjeravajući svoj pogled u budućnost, možemo samo poželjeti da hrvatski planinari i Hrvatski planinarski savez dalje nastave svoj uspon prema novim visokim vrhuncima.“
Uz brojne goste i uzvanike iz zemlje i svijeta, njih više od 500, na Svečanoj akademiji bili su i predstavnici Planinske zveze Slovenije (PZS) s kojom Hrvatski planinarski savez (HPS) intenzivno i blisko surađuje, na čelu s njihovim predsjednikom Jožom Rovanom. Događaj su uveličali i izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora Marko Pavić, gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević te Slavko Štefičar kao predstavnik Ministarstva turizma i sporta, uz čiju potporu HPS provodi projekte uređenja planinarske infrastrukture. Sudjelovali su također i predstavnik Hrvatskog olimpijskoga odbora Damir Šegota, pročelnik HGSS-a Josip Brozičević te brojni drugi predstavnici javnih institucija i ustanova.
MEĐU PRVIMA U SVIJETU
Osnivanjem vlastite nacionalne planinarske udruge 15. listopada 1874. u Zagrebu Hrvatska se uvrstila među prve zemlje svijeta s organiziranim planinarstvom te se našla u biranom društvu najrazvijenijih alpskih zemalja. Neki od osnivača ujedno su bili osnivači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Sveučilišta u Zagrebu i pokretači mnogih znanstvenih, kulturnih i društvenih zbivanja.
„150 godina u prošlosti našeg planeta ne predstavlja gotovo ništa, no u ljudskoj povijesti razdoblje od 150 godina već je dužno poštovanja. Tolika dugovječnost nekog entiteta samo po sebi je uspjeh, ali dragocjena je tek kada postoje određena postignuća. Srećom, planinari vole pisati, pa puno znamo o stečevini našeg planinarstva. Budući da smo jako stari, već smo imali nekoliko velikih i okruglih obljetnica, ali nikada od tih jubileja nismo pravili predstave koje su bile same sebi svrha ili nabrajali što smo sve postigli, prešutjeli ono što nismo i hvalili se sve većim i većim brojem godina; uvijek smo željeli iza naših obljetnica ostaviti vidljiv trag, neku novu kvalitetu, pothvat, knjigu, planinarski put, dom ili ekspediciju, ali pri tome obvezno iskazati veliku zahvalnost svim generacijama planinara i naših članova koji su osim što su za vlastito zadovoljstvo hodali i penjali se po planinama od naših početaka pridonosili općoj društvenoj dobrobiti kao korisni volonteri te stvorili plemenitu i bogatu povijest hrvatskog planinarstva“ istaknuo je predsjednik Hrvatskog planinarskog saveza Darko Berljak.
Hrvatski planinari danas se aktivno skrbe o više od 6000 kilometara planinarskih putova i 160 planinarskih domova, kuća i skloništa te svake godine provedu više od stotinu raznovrsnih planinarskih škola s ukupno 3000 polaznika. Planinarsku zajednicu danas čini 341 planinarska udruga s više od 40.000 članova, udruženih u Hrvatski planinarski savez, koji je jedna od najvećih sportskih udruga u Hrvatskoj i najveća nevladina organizacija koja se bavi zaštitom prirode.
Sve planinarske udruge članice HPS-a uključene su u obilježavanje obljetnice organiziranjem i sudjelovanjem u 150 atraktivnih izleta u hrvatske planine u ciklusu „150 izleta za 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj“, a od jučer je u prometu poštanska marka s motivom Kleka, izdana povodom velikog planinarskog jubileja. Proslava 150. obljetnice završit će tradicionalnim pohodom Tragom prvog izleta HPD-a po Samoborskom gorju 17. svibnja 2025.
Izvor: HPS/PINION LAB