Desetog natjecateljskog dana na Olimpijskim igrama u Parizu hrvatski sportaši i sportašice nastupili su u četiri sporta: atletici, gimnastici, jedrenju i vaterpolu.
Za vrhunac dana, u njegovu smiraju se pobrinula Sandra Elkasević osvajanjem brončane medalje u bacanju diska. Do medalje s pariških Olimpijskih igara na prepunom Stade de Franceu stigla je s hicem od 67.51 metara. Isti rezultat, ali s boljim drugim hicem imala je i srebrna Kineskinja Bin Feng, dok je Amerikanka Valarie Allman obranila naslov otprije tri godine sa 69.50 metara. Za Elkasević je ovo treće olimpijsko odličje u karijeri, nakon zlata u Londonu 2012. i Rio de Janeiru 2016., dok je prije tri godine u Tokiju bila četvrta.
Zanimljivo, da je Elkasević, koja je otvorila finale hicem od 64.25 metara, i na svojim četvrtim Igrama najbolji hitac izvela u trećoj seriji. Tako je bilo i u trijumfalnim izvedbama u Londonu i Riju, kao i u – za nju – “nesretnom” Tokiju. Elkasević je tako osvojila petu medalju za Hrvatsku u Parizu, nakon zlata judašice Barbare Matić i braće Martina i Valenta Sinkovića u veslanju, srebra Donne Vekić u tenisu te bronce strijelca Mirana Maričića.
Diskaš Martin Marković nije se uspio plasirati u finale nakon što je u kvalifikacijama zauzeo 16. mjesto s rezultatom 62.31 metara, a za ulaz u finale trebalo je bacati barem 62.88 metara.
Gimnastičar Tin Srbić nije uspio osvojiti medalju u finalu preče. Iako je olimpijski i svjetski doprvak u polufinalu bio drugi, finale je završio kao posljednji, osmi, s ocjenom 11.333, nakon pada s preče. U vrlo neobičnom olimpijskom finalu čak su šestorica od osam gimnastičara pali sa sprave, a budući da je Tin Srbić nastupao sedmi – samo je trebao ostati pribran… No, nije izdržao pritisak. Zlatom se okitio Japanac Oka Shinnosuke s ocjenom 14.533, srebro je pripalo Kolumbijcu Angelu Barajasu s istom ocjenom, ali manjim prijavljenim startnim koeficijentom. Broncu su podijeli Kinez Zheng Boheng i Tajvanac Chia Hung Tang s vrlo niskih 13.966.
Jedriličarka Elena Vorobjeva ušla je kao peta u plov za odličja te će se u utorak boriti za odličje u klasi ILCA 6 u Marseilleu. Vorobjeva je kao osma odradila deveti plov kvalifikacija, nakon kojeg je skočila na peto mjesto, samo osam bodova u ukupnom redoslijedu od bronce. Organizatori olimpijske regate u Marseilleu pokušali su odraditi i posljednji, deseti plov. U njemu je hrvatska olimpijka odlično startala i bila druga, no tada je vjetar stao i utrka je poništena. Jedriličarka JK Split tako sa 79 negativnih bodova kao peta ulazi u “medal race”, a broncu zasad drži Norvežanka Line Hoest sa 71 negativnim bodom.
Zbog neadekvatnih uvjeta na regatnom polju, u klasi ILCA 7 danas se nije jedrilo pa je Filip Jurišić okončao debitantski olimpijski nastup na 19. mjestu. Martin Dolenc je u Formuli kite odjedrio samo jedan plov. Zauzeo je 13. mjesto, a u ukupnom redoslijedu je na 16. mjestu (54 negativna boda).
Hrvatski vaterpolisti doživjeli su poraz u posljednjoj utakmici razigravanja po skupinama olimpijskog turnira. Bolji od njih s 14-11 (5-2, 5-3, 1-2, 3-4) bili su reprezentativci SAD-a, koji su tom pobjedom osigurali treće mjesto u skupini A, dok je Hrvatska završila kao četvrta i za mjesto u polufinalu će igrati sa Španjolskom. Suparnici Amerikancima za plasman u polufinale bit će Australci. Preostala dva para su Grčka – Srbija i Italija – Mađarska. Hrvatske strijelce je s pet pogodaka predvodio Konstantin Harkov, a tri gola je postigao Loren Fatović. Marko Bijač je imao sedam obrana.
Četvrtfinalni dvoboj sa Španjolskom Hrvatska igra u srijedu u 14 sati.
HOO/Vinko Knežević Foto: Damir Senčar/HOO