Prije točno 75 godine, 6. travnja, u Zagrebu je 1949. godine osnovana Sekcija sportskih novinara Hrvatske, prvi predsjednik bio je Miroslav Habunek, a glavni tajnik Zvone Mornar. Otad je kroz ovu udrugu prošao niz legendi hrvatskog sportskog novinarstva.
- Prije 75 godina naši su prethodnici imali ideju, imali su želju ujediniti sportske novinare u zajednicu u kojoj će biti bolji i uspješniji, u kojoj će se zajedno skrbiti o uvjetima rada za novinare i o jačoj brizi društva za sport. Povezali smo se s Europom i sa svijetom, ali i učvrstili dobre odnose u Hrvatskoj, otkrili kako to možemo bolje i jače – kazao je sadašnji predsjednik HZSN-a Jura Ozmec.
Osnivačka je Skupština održana u tadašnjem Klubu novinara (Gajeva 2b) u Zagrebu. Brojne je sudionike pozdravio glavni tajnik Fiskulturnog saveza Hrvatske Slavko Filipi. Prihvaćena su pravila Sekcije, a uočeno je veliko zanimanje članova za seminare koji su od velike koristi za stručno usavršavanje kadrova.
INICIJATORI MIROSLAV HABUNEK I HRVOJE MACANOVIĆ
Sam čin osnivanja Sekcije nedvojbeno pokazuje da je pokretanje stručne organizacije u okviru tadašnjeg republičkog ustroja, no na federalnoj razini, potekla u Zagrebu, jer do tada nisu postojale druge stručne sekcije Društva novinara Hrvatske niti Saveza novinara Jugoslavije. Nije ni čudno, tijekom 1948. redovno su, svakoga tjedna, održavani sastanci sportskih novinara s najuglednijim predstavnicima sportskih saveza Hrvatske i pojedinih sportskih institucija u glavnome gradu Hrvatske. Inicijatori su bili Miroslav Habunek, urednik Narodnog sporta i Hrvoje Macanović, prvi profesionalni sportski novinar u Hrvata, uposlenik Radio Zagreba od prvoga dana njegova postojanja (15. svibnja 1926.). Iako prisutnost na tim sastancima nije bila obavezna, oni su uvijek bili odlično posjećeni, dolazili su profesionalni, zaposleni novinari, ali i pojedinci, honorarni suradnici novina.
Osnivanjem Sekcije rad je na usavršavanju dodatno pojačan organiziranjem usmenih novina diljem Hrvatske te izložbama sportskoga tiska i publicistike. Nakon osnivanja sportske sekcije unutar Društva novinara osnivaju se i ostale, specijalističke, sekcije pa Sekciji sportskih novinara pripada zasluženo mjesto pokretača trenda.
Zanimljivo je da je Savezna sekcija sportskih novinara Saveza novinara Jugoslavije osnovana tek 1964., ali i opet na inicijativu hrvatske Sekcije, točnije neumornog Miroslava Habuneka. Iste je godine Savezna sekcija, na Kongresu u Münchenu, primljena za redovnog člana AIPS-a.
ISTUPANJE IZ UDRUŽENJA SPORTSKIH NOVINARA JUGOSLAVIJE
Ključan trenutak u povijesti sportskoga novinarstva, ali i novinarstva i života u Hrvatskoj, dogodio se 1991. g. tijekom ratnoga vihora. Tada je neovisna i nova država, Republika Hrvatska, počinjala svoj europski put. Svjesni stanja i rata sportski su novinari hrvatskih redakcija 8. kolovoza 1991., pod predsjedanjem Darka Draženovića, donijeli odluku o istupanju iz Udruženja sportskih novinara Jugoslavije te pokretanju inicijative za primanje Sekcije u AIPS. Brza protureakcija Predsjedništva SFKJ-a isključila je hrvatske novinare s popisa akreditiranih za OI u Barceloni 1992., pa je 5. rujna 1991. godine osnovano Hrvatsko društvo sportskih novinara (HDSN), s predsjednikom Darkom Draženovićem i glavnim tajnikom Ivicom Vukotićem.
Uskoro je, zahvaljujući velikoj pomoći UEPS-a i AIPS-a, Međunarodni olimpijski odbor našao rješenje za hrvatske novinare. Tako je Hrvatska dobila dodatnih pet akreditacija za ZOI u Albertvilleu te čak 20 akreditacija za OI u Barceloni, prvim Olimpijskim igrama na kojima je Hrvatska nastupila kao neovisna država.
PROMJENA IMENA U HRVATSKI ZBOR SPORTSKIH NOVINARA
Dobre veze s AIPS-om te brzina djelovanja nove udruge dovode do primanja Društva u AIPS, na 55. Kongresu održanom od 28. travnja do 2. svibnja 1992. godine u Budimpešti. Valja naglasiti da su tadašnji predsjednik AIPS-a, Frank Taylor, i glavni tajnik Istvan Gyulai odigrali ključnu ulogu u „preskakanju“ uobičajene dvogodišnje procedure! Uostalom, i uspomene na kongrese AIPS-a u Splitu i Dubrovniku bile su dovoljno jake. Na kraju, zastava napravljena u Dubrovniku i poklonjena AIPS-u 1970. bila je izvješena tijekom tog kao i svih dotadašnjih kongresa! HDSN su u Budimpešti predstavljali Darko Draženović i Žarko Susić, čija su osobna poznanstva i ogromno novinarsko iskustvo bili presudni u angažiranju Evgena Berganta iz Slovenije, tada dopredsjednika UEPS-a (Europske unije sportskih novinara), kako bi se pojasnili odnosi s Udruženjem sportskih novinara Jugoslavije koje je poništilo sve hrvatske akreditacije za dolazeće Olimpijske igre.
Na Saboru u Rovinju, 26. studenoga 1994. godine, HDSN mijenja ime u Hrvatski zbor sportskih novinara (HZSN).
Predsjednik HZSN-a Jura Ozmec danas obnaša funkciju glavnog tajnika i rizničara AIPS-a.