MIX

KAŠ-ev VREMEPLOV: Prije 150 godina u Slunju je rođen Milan Neralić

Neralić je prvi Hrvat koji je nastupio na olimpijskim igrama modernog doba i prvi Hrvat osvajač olimpijske medalje. Preminuo je 17. veljače 1918. godine u Beču, gdje je i pokopan na Središnjem gradskom groblju.


Na svečanosti u zagrebačkom hotelu Westin Hrvatski olimpijski odbor je 2019. godine po prvi put dodijelio Nagradu “Milan Neralić” za izniman doprinos razvoju sporta na lokalnoj razini. Inicijator uvođenja ovog priznanja zajedno s Gradom Slunjom i Zajednicom sportskih udruga grada Slunja je glavni tajnik HOO Siniša Krajač. Nagrada se sastoji od pisane povelje te skulpture povezane s Neralićevim likom i djelom. Njegov originalni uradak na svečanosti je uručen Ivanu Požegi, zamjeniku gradonačelnika grada Slunja, rodnog grada Milana Neralića.

HOO je 2024. godine šestu Nagradu “Milan Neralić” dodijelio na svečanost koja je prvi put priređena u Slunju, Neralićevu rodnom gradu. Karlovčanin Želimir Feitl, predsjednik Zajednice športova Karlovačke županije, jedan je od dobitnika Nagrade (2020. godine).


Unatoč sportskoj svestranosti (izvrstan plivač, gimnastičar, dizač utega i strastveni planinar), Neralić je kao vrsni mačevalac sudjelovao na Olimpijskim igrama u Parizu 1900. godine i na njima osvojio povijesno brončano odličje u sablji. Nakon pobjede u prvom krugu, Neralić i ostalih 15 pobjednika podijeljeni su u dvije skupine od po osam mačevalaca. Borili su se svatko sa svakim i u tom krugu osvojio je drugo mjesto. U finale se plasiralo osam mačevalaca, koji su se ponovno borili u sedam krugova. Neralić je zabilježio četiri pobjede i tri poraza i tako osvojio brončanu medalju.

Budući da je Hrvatska u to vrijeme bila u sastavu Austro-Ugarske Monarhije nastupao je pod austrijskom zastavom. U povijest mačevanja ušao je i kao prvi izvođač tzv. letećeg ispada, munjevitog uboda suparnika iz visokog skoka.

Neralić je bio i učitelj mačevanja, kao i njegova supruga Elizabeth Wilhelmine, te su stvorili nekoliko trofejnih austrijskih i njemačkih majstora mačevanja. Podučavao je mačevanje i u Berlinu, no najpoznatiji učenik bio mu je Austrijanac Richard Verderber, koji je na Igrama 1912. u Stockholmu u dvije discipline osvojio olimpijsko srebro i broncu. Neralić je napisao i knjigu Uvod u mačevanje, a organizirao je i mačevalačke akademije u Zagrebu i Slunju.