Novi četverogodišnji mandat, treći po redu, dobio je Želimir-Žiga Feitl koji je dobio jednoglasni pristanak većine prisutnih članova Izborne skupštine Zajednice športova Karlovačke županije (ZŠKŽ) koja u utorak održana u karlovačkom „hramu sporta“.
Kako to da niste imali protukandidata?
- Vjerojatno su ostali delegati procijenili da nisu još spremni za tu funkciju. Nije jednostavno uskladiti mnogo želja i zahtjeva prema Zajednici športova Karlovačke županije a svi znamo da su financijska sredstva ograničena.
Znači, vi ste još uvijek najbolji za čelnu funkciju županijskog sporta?
- Delegati na izbornoj skupštini su svojim tajnim glasovanjem to potvrdili gotovo jednoglasno, jedan glasački listić od 42 nije bio važeći, svi ostali su bili za.
Ovo vam je treći mandat. Koliko uzastopnih mandata Statut dozvoljava?
- Statut nema ograničenja u mandatima, usklađen je sa statutom naše krovne organizacije Hrvatskog olimpijskog odbora. Predsjednik HOO g. Zlatko Mateša je na ‘vlasti’ od 2002. godine, pune 22 godine, odnosno pet i pol mandata i sada ide po šesti.
Jeste tražili podršku političkih struktura i da li vam je ona potrebna?
- Pristojno se konzultirati na svim nivoima pa tako prvo sa Županijom koja financira Zajednicu, a naravno tu je i HOO čiji sam delegat u skupštini.
Nije da vas odvraćamo od te funkcije. Razmišljate o nasljedniku nakon što vam za četiri godine ovaj mandat istekne?
- Naravno da je ovo meni zadnji mandat i da ću nastojati pripremiti dostojnog zamjenika koji će dalje voditi županijsku sportsku zajednicu u skladu sa donesenim pravilima i na zadovoljstvo svih članica.
Upravni odbor (13 članova): predsjednik Želimir Feitl (Karlovac), Željko Šančić (Karlovac), Darko Pribanić i Milijan Vorkapić (Ogulin), Marko Benić (Duga Resa), Ivan Požega (Slunj), Marina Starešinčić (Ozalj), Neven Šprajcer (Nogometni savez), Zlatko Grčić (Rukometni savez), Kristina Peris (Košarkaški savez), Marijeta Ćelić (Taekwondo savez), Kristina Renko (školski sport) i Petar Mihalić (sportaš s invaliditetom). Potpredsjednici: Željko Šančić, Ivan Požega i Marko Benić.
Nadzorni odbor (5 članova): Iva Zlatić (predsjednica), Branko Šavor, Snježana Podvinski, Marijana Graho-Bačurin i Vesna Pogačić.
Skupština ZŠKŽ (43 člana): Neven Šprajcer (nogomet), Miško Kokalović (streljaštvo), Marijeta Ćelić (taekwondo), Zlatko Grčić (rukomet), Kristina Peris (košarka), Željko Tonković (kuglanje), Anita Lasić (sportski ribolov), Dražen Perković (motociklizam), Ivan Janković (gimnastika), Dino Marin (planinarstvo), Željko Grgas (odbojka), Tomislav Franjković (ronilaštvo), Bojan Grba (tenis), Vjekoslav Tumpa (stolni tenis), Neven Bižić (pikado), Željko Bedić (šah), Kristina Renko (školski sport), Mirsad Bečirević (sport s invaliditetom), Željko Šančić, Đuro Batinić, Marina Capan, Zoran Cicvara, Želimir Feitl, Kruno Karin, Dario Keča, Daniel Peris, Dražen Perković, Jurica Suhin i Zoran Vuičić (Karlovačka športska zajednica), Milijan Vorkapić, Boris Grgurić, Dubravko Dragičević, Darko Pribanić i Marijan Tonković (Športska zajednica Ogulin), Marko Benić, Petar Mihalić, Josip Trupković i Darko Živčić (Športska zajednica Duga Resa), Marina Starešinčić i Branko Benković (Zajednica športskih udruga Ozalj), Ivan Požega, Katica Mrkalj i Milenko Bosanac (Zajednica športskih udruga Slunj).
ŽUPANIJSKI SPORT DANAS
Županijski sport broji dvjesto udruga, točnije 198 udruga koje djeluju na području pet gradova Karlovačke županije (Karlovac, Ogulin, Duga Resa, Slunj i Ozalj) te u pripadajućim općinama. Kroz njih su zastupljeni gotovo svi sportovi. Udruge su članice gradskih zajednica ili strukovnih saveza kojih je 16, ili su direktno članice ZŠKŽ tamo gdje nema niti strukovnih saveza ni gradskih zajednica. Članice Zajednice športova Karlovačke županije su i županijski Školski sportski savez i Para sportski savez Karlovačke županije.
Koji je smisao postojanja županijskih krovnih sportski udruga?
- Županijske zajednice su formirane da objedine gradske zajednice i strukovne saveze na svom području te sportske udruge koje nemaju gradske zajednice niti strukovne saveze.
Naša Zajednica formirana je prva u Hrvatskoj i na to smo ponosni.
Jesu li dovoljna sredstva koja se izdvajaju za županijski sport?
- Nikad nije dovoljno! Možemo konstatirati da financijska sredstva koje Županija izdvaja za ukupan sport nisu mala. Za učinkovitije i uspješnije djelovanje sportskih udruga neophodni su dodatni financijski oblici pomoći, poticaji i ulaganja da bi se dostigla razina europske uključenosti djece, mladeži i ostalih građana u sportske aktivnosti.
SURADNJA S INSTITUCIJAMA
Zajednici je važna suradnja s institucijama.
- Svakako da je važna suradnja i stalni kontakti s nadležnim tijelima Karlovačke županije te Odjelom za školstvo i sport su vrlo bitni, osobito pri pripremi proračuna krajem svake godine. Suradnja s HOO je također vrlo bitna jer preko dva programa „Aktivne zajednice“ i „Od športske škole od olimpijskih igara“ ostvarujemo sredstva za izgradnju igrališta, kupovinu opreme, prijevoznih sredstava i ostalih pomagala važna za razvoj sporta kaže Feitl i dodaje:
- Suradnja s Ministarstvom turizma i sporta je od bitne važnosti za županijski sport jer će značajna sredstva biti putem natječaja preusmjerena iz državnog proračuna prema županijskim zajednicama pa će stoga ažurnost i kvaliteta podnošenja programa prema MINTS-u biti od velikog značaja.
Na koji način Ministarstvo turizma i sporta (MINTS) sudjeluje u sufinanciranju?
- Krajem 2023. Ministarstvo je pokrenulo program financiranja opreme i trenera koji rade s mlađim kategorijama sportaša, do 18 godina, što je za našu županiju za ovu godinu osiguralo dodatno financiranje u iznosu od 210.000 eura. Nadamo se da će se taj program nastaviti i u narednim godinama pa će s time povećati masovnost i prije svega kvaliteta kod najmlađih dobnih kategorija sportaša u svim sportovima.
U vašem proteklom mandatu imali smo Karlovčanku ministricu sporta i Karlovčanina državnog tajnika za sport u resornom ministarstvu. Kakva je bila suradnja s njima i koliko su oni s te pozicije mogli pomoći karlovačkom sportu?
- Suradnja je bila odlična i dosta programa je prošlo zahvaljujući potpori od strane MINTS-a, posebno na izgradnji sportske infrastrukture, a i u drugim područjima. Primjerice, organizacija velikih sportskih manifestacija.
Hrvatski olimpijski odbor (HOO) uključen je u financiranje.
- U proteklih četiri godine povukli smo ukupno 73.900 eura od HOO te sa našim sredstvima i sredstvima lokalnih zajednica, ta cifra je završila na preko 200.000 eura. Nastojat ćemo i u budućem razdoblju u tome biti uspješni.
Prate li kriteriji Zajednice za financiranje sporta trendove, promjene koje su učestale?
- Do kraja ove godine zadaća novog upravnog odbora i mene je doraditi kriterije za raspodjelu redovitih sredstava iz županijskog proračuna te uskladiti naše kriterije s kriterijima MINTS-a. Naravno, tome će biti obaviještene sve zainteresirane strane.
CILJEVI ZA RAZDOBLJE 2024-2028.
Gotovo svake godine slušamo o sportskim dvoranama.
- U razvojnoj strategiji naše županije stoji da će se povećati kvadratura sportskih borilišta, dvorana i ostalih sadržaja na veći nivo nego što je danas. Grade se ili su osigurana sredstva za gradnju sedam školskih dvorana u budućem kratkoročnom razdoblju.
Uz ciljeve Strategije sporta koju ste usvojili važna je misija i vizija.
- Naša misija je da kroz provedbu Strategije razvoja sporta Županije, osiguramo primjerene i pristupačne sportske objekte i stručne kadrove, koji će omogućiti dugoročni i održivi razvoj vrhunskih sportaša, kao i sportskih aktivnosti za sve kategorije građana. Naša vizija je da do 2028. godine u županiji bude najmanje 50 posto građana uključeno u sportske aktivnosti. S razvijenom ponudom rekreacijskih sadržaja poboljšat će se kvaliteta života građana, turistički potencijali gradova bit će razvijeni i kroz sportske aktivnosti, a održivi će razvoj sporta biti osiguran primjerenim objektima i stručnim kadrovima.
Što je od Strategiji dosad realizirano?
- U županijskoj strategiji planirano je povećanje površina za sportske namjene u smislu izgradnje školskih sportskih dvorana i vanjskih igrališta, što se i ostvaruje izgradnjom ili početkom izgradnje sedam dvorana uglavnom u ruralnim područjima. Također, naša je skrb da školujemo trenere, a od prošle godine ih i financiramo preko MINTS-a i to za rad s mladima do 18 godina. Tu je i financiranje opreme za istu starosnu skupinu.
Imate podatke koliko se građana u županiji bavi sportom, rekreacijom?
- Građani koji se redovito, ili prilično redovito, bave sportom povećan je s 45,5 na 50 posto u 2023. godini. Cilj nam je do 2028. godine smanjiti udio građana koji dnevno sjede pet i pol sati i dulje s 40,41 na 35 posto.
Suradnja s medijima.
- Nema događaja, poput nedavne skupštine i slično, da o tome ne obavijestimo medije, da im nismo na usluzi kad to zatraže od nas. Hoću da nam je ta suradnja važna i da zato nismo ‘zakopčani do grla’ već otvoreni za komunikaciji.
Informativna djelatnost Zajednice. Kako u tome stojite?
- Isto tako nam je vrlo važna. Nastavit ćemo s izdavanjem Športskog godišnjaka koji svake godine sažme sve rezultate svih udruga, strukovnih saveza i gradskih zajednica. Nastavit ćemo potpomagati i tiskanje i raznih sportskih izdanja naših udruga. Krajem iduće godine planiramo izdati monografiju o velikanima sporta Karlovačke županije.
Web stranica vam baš i nije ažurna.
- Radimo na tome, nadamo se boljoj u idućoj godini. Radimo korak po korak.
ŽELIMIR – ŽIGA FEITL Uspješnu sportsku karijeru započeo je u rujnu 1963. godine igrajući rukomet u kvartovskom Rukometnom klubu Dubovac. Godine 1969 nastupa za Karate klub Karlovac i Karate klubu Polet iz Zagreba, a danas je uspješan golfer-veteran član karlovačkog Golf kluba 4 Rijeke. Trener karatea je od 9. prosinca 1975. godine te trener od osnivanja KK Karlovac 1969. Nosilac je crnog pojasa 7. DAN ( 27.9.2009.). Kratko vrijeme bio je trener seniorske momčadi RK Dubovac. Član je selektorskog tima i trener za seniorsku reprezentaciju ex Jugoslavije (1986-1990). Izbornik i trener je u Karate savezu Hrvatske (1992-1996). Član selektorskog tima Golf saveza Hrvatske i izbornik za seniore +50 god. (od 2016).
Kao društveni djelatnik obnašao je funkcije predsjednik je Karate kluba Karlovac čiji je i osnivač te predsjednik od 2010. godine. Član je Upravnog odbora Golf kluba 4 Rijeke od 2006. Predsjednik je Karlovačke športske zajednice u mandatu 2012-2020., a sada je član Upravnog odbora KŠZ te predsjednik Zajednice športova Karlovačke županije. Član je skupštine Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO).
Za dugogodišnji rad u sportu primio je više nagrada od kojih izdvajamo Nagradu grada Karlovca (12. srpnja 2013.). Dobitnik je Javnog priznanja za životno djelo za razvoj sporta od Karlovačke županije (13. travnja 2014). Nagradu ‘Milan Neralić ‘ primio je 2020. godine. Dobitnik je godišnje Nagrade ‘Franjo Bučar (2022.) i Nagrade ‘Matija Ljubek’ za 2021. Najuspješniji je sportaš u konkurenciji veterana Karlovca za 2020. godinu (KŠZ, siječanj 2021.).
Rođen je u Karlovcu 4. svibnja 1949. godine, po zvanju je magistar kemije, sada umirovljenik.