Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino prvi se put opširnije oglasio nakon završetka Svjetskog prvenstva 2026., ali umjesto smirivanja tenzija – dodatno je podigao temperaturu
U podužoj objavi na Instagramu 56-godišnji čelnik FIFA-e turnir u SAD-u, Kanadi i Meksiku nazvao je “velikim uspjehom koji je proslavio čovječanstvo”, a zatim se žestoko obrušio na novinare, medije i sve koji su proteklih tjedana upozoravali na organizacijske propuste, astronomske cijene ulaznica i političke kontroverze.
Infantino je poručio kako iza kritika stoje ljudi koji “sjede iza svojih olovaka, papira i ekrana te šire mržnju i lažne glasine”, optuživši ih da namjerno stvaraju podjele. Posebno mu je zasmetalo izvještavanje o problemima s ulaskom u SAD. Tvrdi da su mediji previše pažnje posvetili pojedincima kojima je odbijena viza, dok su, kako kaže, zanemarili milijune onih kojima je ulazak odobren. Ni brojne rasprave o suđenju i disciplinskim odlukama nisu ga previše dirnule. Sve kritike odbacio je uz obrazloženje da oni koji ih iznose ne razumiju pravila koja se, prema njegovim riječima, već primjenjuju u najvećim svjetskim ligama. Drugim riječima, prema Infantinu, svatko tko upozorava na probleme Svjetskog prvenstva zapravo širi negativnost.
No, francuski L’Équipe upozorava kako je predsjednik FIFA-e pritom preskočio niz neugodnih činjenica.
Iako tvrdi da su svi sudionici bez problema ušli u SAD, nije spomenuo somalijskog suca Omara Artana kojem je ulazak odbijen. Branio je i FIFA-ine disciplinske odluke, ali nije komentirao navode o telefonskom pozivu američkog predsjednika Donalda Trumpa koji se povezuje s ukidanjem suspenzije Folarinu Balogunu. Kao primjer zajedništva istaknuo je dolazak iranske reprezentacije u SAD, premda je njihov nastup do posljednjeg trenutka bio pod velikim upitnikom zbog posebnih uvjeta ulaska u zemlju. Potpuno je zaobišao i jednu od najvećih zamjerki navijača – paprene cijene ulaznica koje su mnogima onemogućile odlazak na utakmice. Umjesto da zatvori priču oko Svjetskog prvenstva, Infantino je svojom objavom otvorio novu rundu polemika. Dok on turnir opisuje kao simbol zajedništva i uspjeha, brojni kritičari smatraju da su politika, kontroverzne odluke i udaljavanje od navijača obilježili prvenstvo više nego sam nogomet.
Jedno je sigurno – rasprave o FIFA-i i načinu na koji Gianni Infantino vodi svjetski nogomet neće tako brzo utihnuti.
Izvor: SN / G. Č. Mašansker Foto: D. Mullan Getty, F. Tan Jun, J. Setterfield / Images Via Afp


