Rođen je 14. srpnja 1988. Nije proslavio niti četvrti rođendan kada je morao napustiti svoj rodni grad i otići u Njemačku. Tri desetljeća kasnije u njegovom Vukovaru stoji veliki mural posvećen čovjeku s tri olimpijske medalje i sigurno je najveći sportaš grada heroja u povijesti.
Danas mu u Vukovaru živi 88-godišnja baka, on tamo ode dva-tri puta godišnje, a u studiju Hanza Medije, u našem novom podcastu po imenom Sportcast, naš sjajni veslač Damir Martin prisjetio se svog odrastanja i djetinjstva, ali i ustvrdio kako njegov grad posljednjih godina ipak napreduje i postaje ‘grad u kojem ima sve više života, a sve manje sjećanja’…
On sam u međuvremenu ne živi od sjećanja, iako bi itekako mogao. U sportu je ostvario sve što je mogao i postao olimpijski besmrtnik. Ili je, ako njega pitate, ostvario gotovo sve: ‘Želim još to olimpijsko zlato. Idem u Pariz 2024. po zlatno odličje. Samo bi me to zadovoljilo. I to bi onda bilo to’, uvjeren je Damšo, kako ga zovu prijatelj.
Još prije devet godina bio je prvi put olimpijski doprvak. U četvercu s braćom Sinković i Šainom u Londonu su doveslali do srebra, iako su, i sam će to priznati, bili najbolja posada na startu finalne utrke: ‘Ali, pogrešno smo procijenili vremenske uvjete koji su vladali na stazi i zbog toga nismo pobijedili’, objasnio je u podcastu.
Četiri godine kasnije dogodio se jedan od najvećih trenutaka u povijesti hrvatskog olimpizma. Martin je u Riju u legendarnoj utrci ostao bez zlata za – sedam tisućinki! Bila je to velika godina za njega – unatoč tome što nije uspio postati olimpijski pobjednik, proglašen je sportašem godina u najrelevantnijem izboru, onom Sportskih novosti, a te je godine proglašen i ‘najspremnijim sportašem na svijetu! Kako je uspio doći do te titule, pogledajte u emisiji …
Razgovarali smo u podcastu i o uvjetima u kojima trenira, dobiva li i kakvu pomoć od Grada i države, je li uspio pronaći neke sponzore, zašto naš veslački Savez (a veslanje je naš daleko najtrofejniji olimpijski sport!) nije uspio u financijskom smislu iskoristiti te goleme uspjehe, kako su mu u karijeri pomogli psiholozi, dokad misli ostati u vrhunskom sportu i što namjerava raditi nakon umirovljenja …
Izvor: SN/Sportcast