„Da bismo sve to uspjeli ostvariti već sada pozivamo građane Karlovca na suradnju u vidu ustupanja raznih fotografija, nagrada, pehara i slično. Svemu onome što bi moglo pridonijeti povijesti motociklističkog sporta, a što možda drže u svojim privatnim zbirkama“, poručuje Ivan Lafter, glavni tajnik Hrvatskog motociklističkog saveza.
Predsjednik Autokluba Karlovac Zvonimir Pozderac i glavni tajnik Hrvatskog motociklističkog saveza Ivan Lafter posjetili su Knjižnicu i čitaonicu za mlade u Banjavčićevoj ulici kojom prigodom su dogovorili izložbu posvećenu stotoj obljetnici motociklizma i HMS-a.
U Gradskom muzeju su dogovorili stalnu postavu s fotografijama i nagradama koje su karlovački motociklisti osvajali niz godina. Dakako da bi na izložbama svoje mjesto dobio i motociklistički sport u Karlovcu. Svakako bi u cijeloj toj prelijepoj sportskoj priči posebno mjesto imao motokrosist Leonard Leno Šoštarić te Slavko Baršić, Željko Zorić i Juraj Kladušan, ali i Josip Drmeš, Zoran Salopek, Branko Sajevac, Edvard Prandel, Velimir Bejuk i još neki stariji vozači iz 50-ih godina prošlog stoljeća.
Taj bi se događaj trebao održati za godinu dana, 4. studenoga 2023. godine.
KARLOVAC IMA DUGU TRADICIJU MOTO SPORTA
Nakon 2. svjetskog rata najprije je počela djelovati Sekcija motorista u Fiskulturnom društvu Udarnik. U osnivanju nazvana je Motoristička sekcija Crvena zvijezda po uzoru na predratno karlovačko Biciklističko-motorističko društvo Zvijezda. Na čelu Sekcije motorista bili su isprva predsjednik Zlatko Balaš, tajnik Stjepan Rubin i blagajnik Janko Golub. Među prvim pobornicima motosporta u društvu bili su Ivan Tonjko-Hans (nagrađen zlatnom medaljom AMS-a), Zvonko Plevnik, Matija Volović, Milan Brozović, Sveto Križanić i drugi. Adam Hang jedan je od prvih poslijeratnih karlovačkih sportskih djelatnika i sudaca saveznog razreda za motosport, dobitnik medalje AMSH (1964.).
Karlovac je na svojim ulicama 1957., 1958, i 1959. godine bio domaćin utrka motorista i automobilista za cestovno prvenstvo Hrvatske. Oko 10 tisuća gledatelja pratilo je 27.10.1957. njihove utrke. Domaći vozač Branko Sever (175 ccm) osvojio je drugo mjesto, a nastupili su i Branko Španović (125 ccm), Ivan Bratković (250 ccm), Josip Radočaj i Stevo Sabljarić (500 ccm), Ivan Zelenić (motocikli s prikolicom) te Nikola Mihajlija (175 ccm).
Ukratko, Miroslav Blejc prvi je prvak Hrvatske (1961.) u motokrosu. Taj uspjeh zainteresirao je karlovačku sportu javnost za motokros. Oko 8000 gledatelja pratilo je 18.6.1961. godine nad Šancem pokraj Ruskog puta prvu motokros utrku za prvenstvo Hrvatske. Među 18 vozača nastupili su Blejc i Mikšić a Blejc je završio utrku na drugom mjestu. Druga motokros utrka na padinama Šanca održana je 8.7.1962., treća 12.6. 1966. godine. Iste te godine priređen je u Šancu dvoboj Hrvatske i Slovenije, a za ekipu Hrvatske nastupao je Leno Šoštarić. Kasnije višestruki prvak koji je godinama dominirao motokros stazama … Uslijedile su i četiri utrke za SP na tada najatraktivnijoj motokros stazi u svijetu podno Starog grada Dubovca.