OSTALI SPORTOVI STOLNI TENIS

Djed Franjo i unuka Petra iz podruma stambene zgrade do vrha hrvatskog stolnoteniskog sporta

Ove sezone talentirana dugoreška stolnotenisačica Petra Lipovšćak u dresu Stolnoteniskog kluba Jaska nastupila je na osam turnira u konkurenciji najmlađih kadeta. Osvojila je pet turnira, a na dva je podijelila treće mjesto.

Za vrijeme svoje aktivne igračke karijere Dugorešanin tounjskog porijekla, Franjo Capan, bio jedan od ponajboljih stolnotenisača u Hrvatskoj. Stolnoteniski lovac Frenki, kako ga mnogi nazivaju, danas je trener s kojim je KAŠ-ev dugoreški novinar Stjepan Kaurić otvoreno razgovarao o radu s najmlađima i Frenkijevoj unuci Petri Lipovšćak, velikoj nadi ovog sporta.


Franjo Capan je s ekipom (Capan,Lux, Erak) 1971. bio pionirski ekipni prvak Jugoslavije, a 1972. i 1974. ekipni juniorski prvak Hrvatske, ekipa: Franjo Capan, Ivica Stipančić, Vladimir Lux i Mile Poljak. Godine 1974. bio je drugi na ekipnom prvenstvu Jugoslavije u Beogradu. Ekipa je igrala u sastavu Vladimir Lux, Franjo Capan i Nikola Holjevac.


  • Volio bi da se nešto napiše o mojoj unuci Petri Lipovšćak. Nije mi ideja da nekoga povrijedim s tom reportažom, ali bih želio da građani našeg grada i županije znaju da u našem kraju još ima talenata koji vole igrati stolni tenis te da se s upornim radom može puno toga postići – započeo je razgovor Franjo-Frenki Capan.
  • Moja unuka Petra počela je trenirati u STK Duga Resa dva puta tjedno u srednjoj školi zajedno s još 12 dječaka i djevojčica. Oko četiri mjeseca ih je trenirao Josip Trupković, ponekad sam pomagao, a onda se umiješala korona i sve je stalo. Nakon toga u rujnu 2021. Joža se bojao korone pa sam treniranje Petre preuzeo te nastavio u podrumu zgrade Trg kralja Tomislava 2. Pomagao mi je Željko Knapić. U početku smo radili dva treninga tjedno, a od 1. siječnja 2022. radili smo tri treninga tjedno – kaže Franjo Capan jedan od, nažalost, preostalih malobrojnih dugoreških stolnoteniskih entuzijasta.

Petra Lipovšćak je prvi nastup imala Dugom Selu početkom ožujka 2022. nastupivši u konkurenciji klinceza do 9 godina starosti. Grupu je prošla s dvije pobjede i porazom i ispala u prvom kolu. U toj sezoni u konkurenciji klinceza odigrala je osam turnira i imala score 23 pobjede i 8 poraza te je ostvarila 3 prva i 2 druga mjesta. U sezoni 2022./23. imala je ukupno 20 nastupa u konkurenciji najmlađih kadetkinja do 11 godina starosti uz score 69 pobjeda i 24 poraza. Osvojila je 5 prvih, 5 drugih i 4 treća mjesta. Na pojedinačnom prvenstvu Hrvatske ušla je među 8 najboljih u pojedinačnoj konkurenciji i konkurenciji parova. Potom u sezoni 2023./24. nastupa u dvije konkurencije – za najmlađe i mlađe kadetkinje do 13 godina starosti. Do sada ima 23 nastupa u obje konkurencije i osvojila je 7 prvih, 2 druga i 7 trećih mjesta. Od nedavno, 14. veljače, prva je na rang listi najmlađih kadetkinja Hrvatske, a u konkurenciji mlađih kadetkinja nalazi se na odličnom desetom mjestu.

  • Osvojila je dovoljno bodova da se plasirala u obje konkurencije na pojedinačna prvenstva Hrvatske u konkurenciji 32 igračice, a koja će se održati u svibnju ove godine. Plasirala se i na završni Masters turnir među 16 najboljih mladih igračica Hrvatske – naglasio je Capan.

Dodajmo još i da je u konkurenciji najmlađih kadetkinja Petra Lipovšćak prvi nositelj pojedinačno te u ženskom paru sa Sašom Lendrec i mješovitom paru s Karlom Pavlović, oboje su iz Donje Stubice.

Nastupala je i za STK Duga Resu?

  • U Dugoj Resi je nedovoljno djece za trening pa od rujna prošle godine igra za Stolnoteniski klub Jasku. U tom klubu trenira 20-tak djece, a trener je Dugorešanin Juraj Živčić. On mi puno pomaže u radu s unukom. Sve nastupe Petre financira moja obitelj i nije nam žao. Dapače. Treniramo dva puta tjedno u podrumu zgrade, dva puta tjedno u Jastrebarskom i jedan trening tjedno imamo u Zagrebu – govori ponosni djed.
  • Petra je dobivala ponude klubova iz Hrvatske, i od Aquaestila, ali smatram da imam znanja, kao i Juraj Živčić, da od nje stvorimo dobru igračicu. Ima puno prednosti nad drugim igračicama svojega uzrasta. Prvo je to tehnika i vrlo dobra koncentracija. Ima i mana, poput loše koordinacije. I mi smo toga svjesni. Uglavnom, da bi stvorili dobrog stolnotenisača ili stolnotenisačicu potrebno je minimum sedam godina ustrajnog rada, ali i puno ljubavi prema tom sportu i radu s djecom – zaključio je Franjo Frenki Capan.

Foto: Privatna arhiva